فرصت جدید برای مهاجرت نیروی کار به آلبرتا

فرصت جدید برای مهاجرت نیروی کار به آلبرتا - کاناتاویزا

آلبرتا یکی از معروف‌ترین استان‌های کاناداست که بنا دارد برنامه مهاجرتی جدیدی برای نیرو‌های کار فعال در حوزه تکنولوژی ایجاد ‌کند، برنامه‌ای که می‌تواند به فرصتی منحصربه‌فرد برای متقاضیان مهاجرت به کانادا تبدیل شود.

کاناتاویزا – گروه ترجمه | بر اساس برنامه مهاجرتی جدیدی که بناست در استان آلبرتا و برای نیروهای کار فعال در حوزه تکنولوژی اجرا شود،  متقاضیان اکسپرس انتری(Express Entry) که در حوزه تکنولوژی سابقه کار دارند، ممکن است واجد شرایط برنامه جدید مهاجرت سریع آلبرتا باشند.

 

اکسپرس انتری(Express Entry) چیست؟

اگر به تازگی قصد مهاجرت به کشور کانادا را دارید، ممکن است با برخی از این اصطلاحات آشنا نباشید، اکسپرس انتری(Express Entry) سازوکار و سامانه‌ای است که دولت کانادا برای مدیریت برنامه های اقامت دائم کانادا ایجاد کرده است. هدف از این سامانه جبران کمبود نیروی کار مختصص در این کشور است که از طریق برخی برنامه های مهاجرتی اقتصادی انجام می‌شود.

 

اعلام مسیر مهاجرتی جدید به کانادا

تایلر شاندرو، وزیر مهاجرت آلبرتا،  در تاریخ ۱۳ ژانویه ۲۰۲۲ یک مسیر مهاجرتی جدید را در حوزه تکنولوژی معرفی کرد. این استان پذیرش درخواست‌ها برای برنامه جدید خود را از دسامبر ۲۰۲۱ آغاز کرده است.

برای ثبت این درخواست، متخصصان حوزه تکنولوژی باید در سیستم اکسپرس انتری (Express Entry) فدرال پروفایل داشته و واجد شرایط زیرگروه اکسپرس انتری آلبرتا باشند.

 

اقامت دائم در آلبرتا در عرض کمتر از شش ماه

شاندرو گفته است: بر اساس مسیر جدید، نیروی کار حوزه تکنولوژی در داخل و خارج از کانادا، در صورت داشتن پیشنهاد شغلی در یکی از مشاغل پرتقاضا در صنعت تکنولوژی، می‌توانند در کمتر از شش ماه اقامت دائم دریافت کنند.

البته باید یادآور شد که مدت زمان پردازش درخواست‌های اکسپرس انتری در سال ۲۰۲۰ به‌طور متوسط ۹ ماه بود.

شاندرو ادامه داده است: هم‌زمان با اولویت دادن به پردازش درخواست‌ها، متخصصان حوزه تکنولوژی در صورت نیاز به اجازه کار، نامه حمایتی هم از دولت آلبرتا دریافت خواهند کرد.

به گفته شرکت آلبرتا اینترپرایز، بیش از سه هزار شرکت در حوزه تکنولوژی در آلبرتا فعال هستند. طبق یک مطالعه در زمینه تکنولوژی که در سال ۲۰۲۱ انجام شد، حوزه تکنولوژی آلبرتا از سال ۲۰۱۲ تاکنون ۲۳۳ درصد رشد داشته است. با این حال، شرکت‌های فناوری همچنان با چالش‌هایی برای دستیابی به نیروی کار، به ویژه فروش و نیروهای فنی روبرو هستند.

 

مراحل درخواست برای پردازش سریع درخواست مهاجرت

 

برای پردازش سریع درخواستتان تحت مسیر تکنولوژی سریع، ابتدا باید واجد شرایط زیرگروه اکسپرس انتری آلبرتا باشید. برنامه استانی جدید دارای سه مرحله است:

 

1- ایجاد پروفایل در اکسپرس انتری (Express Entry)

نخستین مرحله این است که در سیستم اکسپرس انتری پروفایل ایجاد کنید. پس اولین گام، ورود به مجموعه اکسپرس انتری است. شما باید واجد شرایط یکی از سه برنامه مهاجرتی زیر باشید:

برنامه تجربه کانادایی، برنامه نیروی کار متخصص فدرال و برنامه نیروی کار فنی فدرال.

برای درخواست برای مسیر تکنولوژی سریع، فرم آنلاینِ برنامه مهاجرتی آلبرتا (AINP) را پر کنید. از طریق این فرم، شما اطلاعات پروفایل اکسپرس انتری و شغل خود در آلبرتا را ارسال می‌کنید.

 

23 شغل مورد نیاز برای دریافت اقامت دائم در کانادا

برای واجد شرایط بودن برای مسیر تکنولوژی سریع، متقاضیان اکسپرس انتری باید پیشنهاد شغلی داشته و یا در یک شغل واجد شرایط در یک شرکت مستقر در آلبرتا کار کنند. ۲۳ شغل واجد شرایط وجود دارند که به ترتیب کد شغلی در زیر فهرست شده‌اند:

  • ۰۰۱۳ مدیران ارشد مالی، ارتباطات و سایر خدمات تجاری
  • ۰۱۱۲ مدیران منابع انسانی
  • ۰۱۳۱ مدیران شرکت‌های مخابراتی
  • ۰۲۱۱ مدیران مهندسی
  • ۰۲۱۲ مدیران معماری
  • ۰۲۱۳ مدیران سیستم‌های اطلاعاتی و کامپیوتر
  • ۰۵۱۲ مدیران انتشارات، تصاویر متحرک، پخش و هنرهای نمایشی
  • ۰۶۰۱ مدیران فروش شرکتی
  • ۱۱۲۳ مشاغل حرفه‌ای در تبلیغات، بازاریابی و روابط عمومی
  • ۱۱۲۱ متخصصان منابع انسانی
  • ۱۲۲۳ کارمندان منابع انسانی و استخدام
  • ۲۱۳۱ مهندسان عمران
  • ۲۱۳۲ مهندسان مکانیک
  • ۲۱۳۳ مهندسان برق و الکترونیک
  • ۲۱۴۷ مهندسان کامپیوتر (به‌جز مهندسان و طراحان نرم‌افزار)
  • ۲۱۶۱ ریاضیدانان، کارشناسان آمار و آمارگیران
  • ۲۱۷۱ تحلیلگران و مشاوران سیستم‌های اطلاعاتی
  • ۲۱۷۲ تحلیلگران پایگاه داده‌ها و مدیران داده
  • ۲۱۷۳ مهندسان و طراحان نرم‌افزار
  • ۲۱۷۴ برنامه نویسان کامپیوتر و توسعه‌دهندگان رسانه‌های تعاملی
  • ۲۱۷۵ طراحان و توسعه‌دهندگان وب
  • ۲۲۲۱ تکنسین‌ها و مسئولان فنی بیولوژیکی
  • ۲۲۳۲ تکنسین‌ها و مسئولان فنی مهندسی مکانیک

 

2- گام دوم

 در ادامه و گام دوم اداره مهاجرت آلبرتا واجد شرایط بودن شما را تعیین می‌کند. اداره مهاجرت آلبرتا شرایط شما را برای زیرگروه اکسپرس انتری آلبرتا بررسی می‌کند. در صورت داشتن شرایط، این اداره ایمیلی برای شما ارسال و از شما دعوت می‌کند تا برای گواهی استانی درخواست دهید. شما نمی‌توانید بدون این دعوت‌نامه درخواست دهید. همچنین نمی‌توانید از گواهی استانی که از طریق زیرگروه متفاوتی به دست آورده‌اید، برای درخواست استفاده کنید.

 

3- گام سوم

در گام سوم و پس از دریافت ایمیلِ دعوت‌نامه از آلبرتا، باید ثابت کنید که معیارهای برنامه را دارید. برای این کار، باید درخواست و مدارک خود را برای دریافت گواهی استانی ارسال کنید. در صورت کامل بودن مدارک، پروفایل شما وارد مجموعه درخواست‌های واجد شرایط می‌شود. اداره مهاجرت آلبرتا این درخواست‌ها را برای گواهی استانی در نظر می‌گیرد.

اگر مشخص شود که در درخواستی اطلاعات نادرستی ارائه و یا تقلب شده، اداره مهاجرت آلبرتا متقاضی را تا پنج سال از درخواست مجدد محروم خواهد کرد.

اگر موفق به دریافت گواهی استانی از آلبرتا شوید، سی روز مهلت خواهید داشت تا موافقت خود را برای استفاده از پروفایل اکسپرس انتری تان، به منظور صدور گواهی استانی اعلام کنید. با این کار، شش‌صد امتیاز به امتیاز شما در سیستم اکسپرس انتری اضافه خواهد شد.

کسب گواهی استانی، شرایط پروفایل شما را در مجموعه اکسپرس انتری ارتقا داده و شانس شما را برای دریافت دعوت‌نامه از اداره مهاجرت کانادا تا حد زیادی افزایش می‌دهد. با دعوت‌نامه صادرشده از اداره مهاجرت کانادا، می‌توانید برای اقامت دائم این کشور درخواست دهید.

 

آلبرتا کجاست؟

آلبرتا، استانی نفت خیز در در کشور کانادا است. مرکز آن ادمونتون و مهم‌ترین شهر آن کلگری است. مساحت آلبرتا ۶۶۱٫۸۴۸ کیلومتر مربع است. تعداد زیادی رودخانه و چشمه و دریاچه در این استان قرار دارد و دارای پوشش گیاهی خوبی است. سه دریاچه بزرگ اَلبرتا Lake Claire, Lesser Slave Lake, Lake Athabasca.  هستند که جزو نقاط دیدنی کشور کانادا نیز محسوب می شود.

زبان رایج در این استان انگلیسی است و مذاهب مختلفی از جمله مسیحی، مسلمان و … در آنجا زندگی می‌کنند. این استان در سال‌های اخیر تعداد مهاجران دائم خود را در کنار کارکنان خارجی موقت افزایش داده است، به طوری که کالگری و ادمونتون در بین بهترین شهرهای جهان برای کار کردن قرار دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *