کاستودین (Custodian) چیست؟ / تمام آنچه که باید درباره قیم کانادایی بدانید

طبق قانون مهاجرت کانادا، دانش آموزان برای تحصیل در این کشور باید اجازه تحصیل و ویزا دریافت کنند و در کنار مدارک و شرایطی که برای ویزای دانش آموزی کانادا لازم است، ارائه اظهارنامه کاستودین (Custodian) یا قیم کانادایی هم از دیگر مدارک ضروری است.

کاناتا ویزا | اگر شما نیز دارای فرزندی هستید که به سن قانونی نرسیده و تمایل دارید که فرزند خود را برای ادامه تحصیل راهی کشور کانادا کنید، اما بنا به شرایطی امکان همراهی او را ندارید، توصیه می‌کنیم تا پایان این مقاله  با کاناتاویزا همراه ما باشید تا اطلاعاتی را درباره نحوه انتخاب و درخواست قیم کانادایی یا کاستودین به دست بیاورید.

شاید برای شما هم سوال باشد که کاستودین چیست؟ سوالی که در واقع بهتر است اینگونه طرح شود که کاستودین کیست و به چه کسی گفته می‌شود.جالب است بدانید که اداره مهاجرت کشور کانادا قوانین و شرایط بخصوصی برای کودکانی که به سن قانونی نرسیده و زیر ۱۸ سال هستند در نظر گرفته است  و به منظور اینکه کودک بیشتر از شش ماه در کشور کانادا اقامت داشته باشد باید برای آن مجوز مربوطه صادر شود تا دانش آموز قادر به ادامه تحصیل در مدارس کشور کانادا باشد.

 دانش آموزان زیر ۱۸ سال که بدون حضور پدر و مادر یا ولی قانونی خود برای تحصیل به کانادا می‌روند، در آنجا باید تحت حمایت یک فرد بزرگسال مسئول یا همان قیم قرار بگیرند که به این شخص «کاستودین» یا «قیم» گفته می‌شود. قیم کانادایی یا کاستودین Custodian در واقع شخصی است که سرپرستی دانش آموز را در کشور کانادا بر عهده می‌گیرد و وظایف بخصوصی نیز دارد. داشتن قیم یا کاستودین یکی از اصلی‌ترین شرایط ادامه تحصیل در مدارس کشور کانادا برای دانش آموزان و اتباع خارجی است.

تبدیل شدن به سرپرست دانش آموزان کانادا نیازمند انجام مراحلی قانونی است تا به فرد مورد نظر اجازه داده شود به جای یک والد یا ولی قانونی انجام وظیفه کند.

شرایط قبولی قیم یا سرپرست تحصیلی در کانادا چیست؟

فردی که قرار است به عنوان کاستودین یا سرپرست در کانادا مسئولیت فرزند شما را به عهده بگیرد، باید دارای یکسری شرایط باشد که به آن ها اشاره کرده‌ایم:

اول اینکه حداقل دارای ۱۹ سال سن یا بالاتر بوده و دوم اینکه شهروند کانادا بوده و یا اقامت دائم کانادا را داشته باشد.

وظایف کاستودین (Custodian) چیست؟

قیم یا همان کاستودین دانش آموزان در کانادا باید یکسری اقدامات را انجام دهد که ما به آنها اشاره کرده‌ایم:

 1.  انجام ارزیابی و آشناسازی دانش آموز با محیط
 2. 2-    تنظیم قرار جهت ثبت نام در مدرسه
 3. ارائه گزارش از دانش آموز به مدرسه
 4. 4-    ارائه مشاوره مناسب به دانش آموز در مورد رشته‌ها و فعالیت‌های مدرسه
 5. 5-    ارائه رضایت نامه به مدرسه برای برنامه‌ها و فعالیت‌های علمی دانش آموز
 6. 6-    یافتن مراقبت‌های پزشکی مناسب برای دانش آموز
 7. 7-    کمک به دانش آموز برای پیدا کردن یک پزشک خانوادگی
 8. مشارکت در جلسات و انجمن‌های بین معلم و والدین به نمایندگی از طرف یکی از آن‌ها
 9. کمک و اطلاع رسانی به دانش آموز در مورد جزئیات تمدید شهریه
 10. دفاع از دانش آموز در مورد مسائل علمی، رفتاری و عاطفی به نمایندگی از طرف والدین دانش آموز
 11. ارائه یادداشت‌های مورد نیاز برای حضور و غیاب دانش آموز (در مورد غیبت ها، تعطیلات و …)
 12. به روز نگه داشتن اطلاعات تماس کاستودین و اعلام تغییرات احتمالی به مدرسه (از جمله تغییر خود سرپرست)
 13. ارائه شماره تماس اضطراری جداگانه
 14. ارائه مجوز تحصیلی (استادی پرمیت) دانش آموز به اداره پذیرش دانش آموزان بین‌المللی
 15. نظارت مستمر بر فعالیت‌های دانش آموز
 16. ارسال گزارش مربوط به خانه برای والدین دانش آموز
 17. مطلع کردن مداوم والدین دانش آموز از هرگونه مسائل علمی، رفتاری و عاطفی دانش آموز
 18. کمک به دانش آموز در صورت ترک زودتر از موعد او از مدرسه مانند:تکمیل فرم انصراف از مدرسه.بازگرداندن کتاب‌های درسی، ابزارهای موسیقی و سایر تجهیزات مدرسه
 19. اطلاع رسانی به دفتر پذیرش دانش آموزان بین‌المللی و ارائه یک کپی از نامه پذیرش (LOA) از یک مدرسه جدید و یا کپی بلیط هواپیما به مقصد کشور دانش آموز.
 20. اقدام برای تمدید مجدد اقامت تحصیلی دانش آموزان برای سال تحصیلی آتی.
 21. برای باز کردن حساب‌های بانکی همواره همراه و راهنمای دانش آموز باشد.
 22. خرید تلفن همراه برای دانش‌آموز
 23. پرداخت هزینه‌هایی که دانش آموز باید به مدرسه بپردازد.
 24. آشنا کردن دانش آموز را با مراکز مهم جوامع کانادایی نظیر کتابخانه‌ها، باشگاه‌های بدنسازی، سالن‌های فرهنگی و …
 25. آموزش قوانین و مقررات محلی و ملی به دانش‌آموز

مدرک کاستودین برای مهاجرت به کانادا چیست؟

دانش آموزانی که قرار است برای تحصیل در مدارس کانادا،  به تنها به کانادا بروند، برای اخذ پذیرش از مدارس کانادا و سپس دریافت ویزای دانش آموزی کانادا، لازم است تا فرم کاستودین تایید شده و محضری را به مدارس و سپس به اداره مهاجرت کانادا ارائه دهند. منظور از «محضری» یعنی اصل سند و امضاهای آن توسط دفتر اسناد رسمی تایید شده باشد.

مدرک کاستودین دو صفحه است. اولین فرم کاستودین باید توسط فرد سرپرست یا کاستودین در کانادا تکمیل، امضا و سپس در دفتر اسناد رسمی تایید محضری یا اصطلاحا Notarized شود. فرم دوم هم باید توسط والد/والدین یا ولی قانونی دانش آموز در کشور محل اقامتشان پر و امضا و سپس در دفاتر رسمی تایید شود.

زمانی که برای دانش آموز یک سرپرست جدید تعیین می‌شود، حتما باید دو سند فوق با اطلاعات فرد جدید تکمیل شده و به تایید دفتر اسناد رسمی برسد. تایید مدرک کاستودین کانادا باید به دفتر پذیرش و امور دانش آموزان بین المللی مدرسه ارائه شود.

چگونه می‌توان برای دانش آموزان کاستودین پیدا کرد؟

اگر به دنبال یافتن کاستودین برای فرزندان زیر 18 سال خود در کانادا هستید، لیستی از اسامی سرپرست دانش آموزان در کانادا وجود ندارد. معمولا بیشتر مدارس سرویس ارائه کاستودین برای دانش آموزان را دارند و در زمان پروسه پذیرش از شما خواهند پرسید که آیا مایل به گرفتن کاستودین از سوی مدرسه هستید یا خیر.

مدارس در قبال تعیین سرپرست برای فرزندتان، هزینه‌ای از شما دریافت می‌کنند. اگر هم از اقوام یا دوستانتان کسی را در کانادا دارید که شهروند یا مقیم دائم کانادا باشد می‌توانید در صورت رضایت، آن‌ها را به عنوان کاستودین فرزندتان به مدرسه و اداره مهاجرت کانادا معرفی کنید و فرم‌های محضری کاستودین را ارائه دهید.

چه کسانی نیاز به کاستودین ندارند؟

چنانچه کودک زیر ۱۸ یا ۱۹ سال به همراه خانواده‌ای که دارای مجوز تحصیل و کار باشند، به کشور کانادا مهاجرت کند، نیازمند قیم کاستودین نبوده و خانواده و والدین او حکم سرپرست او را دارند و نیازمند به دریافت اجازه اقامت تحصیلی و مدارک سرپرستی ویژه برای مدارس کانادایی نیستند. البته در بعضی مواقع حتی با وجود همراه بودن خانواده با فرزند باز درخواست کاستودین از طرف آفیسرصورت می گیرد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *