نحوه تشخیص و شناسایی کلاهبرداران مهاجرتی

در شرایطی که بسیاری از افراد به فکر مهاجرت و اخذ اقامت در دیگر کشورها هستند، طبیعتا افراد سودجو نیز واردعمل شده و سعی از کلاهبرداری و اخاذی از این افراد دارند. اما چطور می توان کلاهبرداران خدمات ویزا و مهاجرت را تشخیص داد؟ در این نوشتار نحوه شناسایی این کلاهبرداران را به شما معرفی کرده‌ایم.

کاناتاویزا | اگر قصد مهاجرت به کانادا یا هر کشور دیگری را دارید، قطعا یکی از نگرانی‌های شما، نگرانی از افتادن به دام سودجویان و کلاهبرداران است. افرادی که با معرفی خود به عنوان وکیل و موسسه مهاجرتی اقدام به جلب اعتماد متقاضیان مهاجرت کرده و پس از دریافت مبالغ کلان و در برخی موارد اطلاعات هویتی ناپدید می‌شوند.

حال سوال اینجاست که کلاهبرداری در چه موسسات مهاجرتی اتفاق میفتد؟ آیا با شرکت های کلاهبردار مهاجرتی آشنا هستید؟

کاناتا ویزا روش‌های پیدا کردن موسسات مجاز مهاجرتی را به شما معرفی کرده است.

به چه کسانی باید شک کنیم؟

هر فردی که اطلاعاتی اندک در خصوص فرآیند و مراحل اخذ اقامت یا مهاجرت به کشوری دیگر داشته باشد، به‌خوبی می‌داند مهاجرت و اخذ اقامت روندی پیچیده، فنی و زمان‌بر است. پس چطور ممکن است فردی مدعی شود ظرف مدت سه ماه تمامی مقدمات لازم را فراهم می‌آورد و اقامت دائم کشوری همچون کانادا را برایتان می‌گیرد؟!

هر عقل سلیمی در مواجهه با چنین پیشنهاداتی بلافاصله باید در خصوص حسن نیت طرف مقابل تردید کند. در ادامه چند مورد را باهم مرور می‌کنیم که بلافاصله پس از برخورد با آن‌ها باید نسبت به صداقت گفتار و نیت طرف مقابل تردید کنید.

 دریافت هرگونه ایمیل یا تماس تلفنی ناخواسته

هر زمان با ایمیلی غیرمنتظره مواجه شدید و یا تماسی ناخواسته با شما برقرار شد که طی آن طرف مقابل خود را وکیل و یا مشاور امور مهاجرتی معرفی کرد و شرحی از خدمات خود و یا شرکت مطبوع را بیان کرد، حتماً تردید کنید کاسه‌ای زیر نیم‌کاسه است.

 فقط درصورتی‌که در گذشته فرم ارزیابی اقامت کشوری خاص را از طریق شرکت یا موسسه معتبری تکمیل کرده باشید امکان دارد، پاسخ یا آفر جدیدی از طرف همان شرکت به شما ارائه شود. در غیر این صورت خیلی خیلی بعید است که وکیلی در خارج با شما تماس بگیرد و به شما پیشنهاد کمک دهد.

عدم دسترسی به اطلاعات آنلاین فرد یا وب‌سایت موسسه مهاجرتی

تمامی شرکت‌های معتبر فعال در ارائه خدمات مهاجرت و اقامت از وب‌سایت آبرومند و قابل‌دسترسی برخوردار هستند. حتی بسیاری از آن‌ها در شبکه‌های مجازی فعال هستند و به‌راحتی می‌توانید با سوابق و اطلاعات آن‌ها آشنا شوید. اگر نمی‌‌توانید فرد و یا شرکتی را در بستر وب رهگیری کنید باید در خصوص پیشنهاد ارائه‌شده، شک کنید.

 به‌طور خلاصه تمامی ایمیل‌هایی که با استفاده از سرویس Gmail و یا Hotmail خدمات مهاجرتی را پیشنهاد می‌کنند باید موجب تردید شما شوند. شرکت‌های معتبر به‌هیچ‌وجه به کارمندان خود اجازه نمی‌دهند با ایمیل شخصی با مشتریان در ارتباط باشند.  

 درخواست واریز وجه به حساب شخصی یا موارد غیرمتعارف

هیچ شرکت معتبر ارائه‌دهنده خدمات مهاجرتی از شما درخواست نمی‌کند هزینه مشاوره یا پیگیری حقوقی پرونده را به حساب شخصی واریز کنید. تمامی این مبالغ باید به حسابی حقوقی و متعلق به شرکت ثبت‌شده باشد. برای مثال حساب شماره ۳۶۱۹۳۷٫٫٫٫٫٫ متعلق به شرکت مهاجرتی “کاناتا ویزا” ، نزد بانک ملت.

از سوی دیگر هیچ‌یک از مؤسسات و شرکت‌های مهاجرتی خارجی اجازه ندارند دستمزد خود را از طرقی همچون Gift Card دریافت کنند. پول باید حتماً به حساب‌رسمی شرکت مدنظر واریز شود و در قبال آن رسید دریافت کنید.

فرد یا شرکت مدنظر نتواند مجوز رسمی خود را ارائه دهد

هر زمان با  فرد و یا شرکتی مواجه شدید که از ارائه مجوز رسمی برای فعالیت در زمینه خدمات مهاجرتی و اقامتی امتناع کرد، به‌احتمال قریب به‌ یقین با کلاهبرداران مهاجرتی طرف هستید. تمامی افراد حقیقی و حقوقی فعال در زمینه مهاجرت و اقامت خواه وکیل مهاجرت و خواه مشاوره امور اقامتی باید مجوزی رسمی از اداره مهاجرت و امور شهروندی کشور مدنظر داشته باشند.

برای مثال تمامی وکلای رسمی کشور کانادا در سامانه رسمی شورای تنظیم مقررات مهاجرین کانادا موسوم به ICCRC ثبت شده‌اند و می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت رسمی این شورا و وارد کردن نام فرد مدنظر تمامی اطلاعات مربوط به وی را مشاهده کنید.

بیشتر بخوانید: کاستودین و نحوه انتخاب آن

زمانی که درباره نمایندگان هریک از کشورهای بالا تحقیق می‌کنید اطمینان یابید که شرکت درست را بررسی می‌کنید. در حال حاضر خیلی از شرکت‌های کلاهبردار وب‌سایت افراد دارای مجوز را کپی می‌کنند با این امید که موکلینی را که فکر می‌کنند در حال استفاده از یک شرکت قانونی هستند مورد کلاهبرداری قرار دهند. نام شرکت ممکن است فقط در یک حرف اختلاف داشته باشد و شبیه نام اصلی بوده و همان‌گونه تلفظ شود.

به همین دلیل همیشه مهم است درباره لوگوی درست در وب‌سایت تحقیق کرده و نام نماینده را بررسی کنید. در اغلب کشورها افراد به‌وسیله قانون مستلزم ذکر کردن نام نماینده مجاز در وب‌سایت شرکت هستند. شما می‌توانید این جزئیات را برای بررسی در یکی از سایت‌های بالا مورد استفاده قرار دهید.

شگردهای کلاهبرداران مهاجرتی چیست؟

کلاهبرداران اقامتی علاوه بر ویژگی‌های گفته شده، یکسری شگرد هم دارند که برخی از مهم‌ترین این شگردها را در ادامه به شما معرفی‌ کرده‌ایم

تضمین اخذ اقامت در کشور مدنظر

واقعیت این است که هیچ وکیل مهاجرتی، مشاور امور اقامتی یا آژانس و شرکت ارائه‌دهنده خدمات این‌چنینی نمی‌تواند موفقیت پرونده مهاجرتی را تضمین کند. تصمیم گیر نهایی در خصوص یک پرونده مهاجرتی آفیسر پرونده خواهد بود و اتفاقاً این افراد را کسی نمی‌شناسد! درواقع کسی نمی‌داند پرونده‌ای مشخص زیر دست کدام آفیسر می‌رود بنابراین اعمال‌ نفوذ و یا سفارش احتمالی کاملاً منتفی است.

 پرداخت کامل هزینه پیش از انجام کار

آگهی عنوان می‌کند باید از قبل هزینه‌هایی را که کارفرما نمی‌تواند تقبل کند مانند هزینه‌های ویزای کار، ارزیابی تأثیر بر بازار کار یا ویزا را بپردازید. آن‌ها از شما می‌خواهند این هزینه‌ها را به خودشان پرداخت کنید و نه مستقیماً به دولت. دولت هرگز از شما نمی‌خواهد به حساب شخصی پول واریز کنید یا به شرکت خصوصی پول انتقال دهید.

کلاهبرداران مهاجرتی اگرچه در کار خود استاد هستند اما با اندکی تحقیق و چک کردن نکاتی کلیدی تشخیص آن‌ها هم چندان کار سختی نیست.

مهاجرت آسان و رویایی به کشور موردنظر

هر وقت همه‌چیز خیلی رؤیایی و ساده به نظر می‌رسد؛ باید شک کنید. به سرانجام رسیدن یک پرونده مهاجرتی به‌هیچ‌ وجه کار ساده‌ای نیست. پس اگر با پیشنهادی رؤیایی مواجه شدید احتمال دارد طعمه کلاهبرداری مهاجرتی قرارگرفته باشید.

هر زمان فرد و یا شرکتی تضمین داد پرونده مهاجرتی شما را در زمانی کوتاه‌تر به سرانجام خواهد رساند باید در خصوص کلاهبرداری مهاجرتی شک کنید. هیچ‌کس نمی‌تواند ورود به کشور مدنظر و اخذ اقامت آن را تضمین کند.

هر زمان آدرس وب‌سایتی که در address bar مرورگر شما نشان داده می‌شود با آنچه تایپ کرده‌اید متفاوت است، به این معنی خواهد بود که به وب‌سایت دیگری redirect شده‌اید. هر وب‌سایتی که از شما اطلاعات شخصی درخواست کند باید در address bar خود علامت قفل داشته باشد و با “https://” شروع شود. این دو علامت نشان‌دهنده این است که وب‌سایت دارای گواهی SSL است. گواهی SSL این نکته را تضمین می‌کند که اطلاعات شخصی شما در این وب‌سایت رمزگذاری و حفاظت می‌شوند. چیزی شبیه به آدرس وب‌سایت کاناتا ویزا.

در صورت مشاهده چنین مواردی لازم است، از اعتماد به این افراد پرهیز کنید و قبل از آنکه اطلاعات هویتی خود را در اختیار آنان گذاشته یا پولی را به حسابشان واریز کنید در انتخاب خود تجدیدنظر کرده یا  بیشتر تحقیق کنید.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *