شرایط شهروندی کانادا چیست؟

بیش از ۸۵ درصد از مهاجران به کانادا، شهروند این کشور می‌شوند که یکی از بالاترین نرخ‌ها در جهان است.

کاناتاویزا |  مزایای شهروندی کانادا شامل امکان زندگی دائمی در یکی از صلح‌آمیزترین و باثبات‌ترین کشورها از لحاظ اقتصادی، اجتماعی و سیاسی، برخورداری از یکی از قدرتمندترین گذرنامه‌های جهان و داشتن حق رأی و مزایای دیگر است، بنابراین تعجبی ندارد که هر ساله صدها هزار نفر از کسانی که اقامت دائم دارند، برای شهروندی کانادا درخواست می‌دهند.

از جمله شرایط دریافت شهروندی کانادا به شهر زیر است.

 داشتن اقامت دائم

رعایت الزامات حضور فیزیکی در کانادا

پرداخت مالیات در صورت لزوم

پذیرش در آزمون شهروندی کانادا

داشتن مدرک زبان

در ادامه هر یک از این شرایط را بیشتر برای شما تشریح کرده‌ایم.

وضعیت اقامت دائم در کانادا چگونه است؟

صرف نظر از سن تان، اگر می‌خواهید برای شهروندی کانادا اقدام کنید، باید اقامت دائم این کشور را داشته باشید. این بدان معناست که پرونده شما به دلایل مهاجرت یا کلاه‌برداری تحت تجدید نظر نیست، حکم اخراج از کانادا نگرفته‌اید و همه شرایط اقامت دائم را دارید، مثلاً آزمایش‌های پزشکی خود را انجام داده‌اید. برای درخواست شهروندی نیازی به داشتن کارت اقامت دائم معتبر ندارید و می‌توانید با کارت اقامت دائم منقضی شده هم درخواست دهید.

الزامات حضور فیزیکی در کانادا چیست؟

شما باید برای حداقل ۱۰۹۵ روز (سه سال)، در طول پنج سالِ پیش از ارائه درخواست شهروندی خود، به صورت فیزیکی در کانادا حضور داشته باشید، اداره مهاجرت و شهروندی کانادا از متقاضیان می‌خواهد تا برای پیشگیری از بروز مشکل در محاسبات، ترجیحاً با بیش از ۱۰۹۵ روز زندگی و حضور فیزیکی در این کشور درخواست دهند.

کسانی که پیش از دریافت اقامت دائم خود، به عنوان مقیم موقت یا افراد محافظت‌شده در کانادا حضور داشته‌اند، می‌توانند تحت شرایطی، در محاسبات شهروندی خود از این زمان استفاده کنند.

برای این افراد، هر روزی را که در پنج سالِ گذشته به عنوان مقیم موقت یا شخص محافظت‌شده در کانادا گذرانده‌اند، در محاسبات شهروندی به عنوان نیم روز محاسبه می‌شود، اداره مهاجرت به شما اجازه می‌دهد حداکثر تا ۳۶۵ روز از مدتی را که به عنوان مقیم موقت یا شخص محافظت‌شده در کانادا سپری کرده‌اید، در محاسبات شهروندی خود استفاده کنید.

مهاجرت به کانادا

ساکنان موقت شامل گردشگران، دانشجویان، نیروی کار یا دارندگان اقامت موقت می‌شود. افراد محافظت‌شده کسانی هستند که توسط هیئت مهاجرت و پناهندگان (IRB) نیازمند به حمایت یا پناهندۀ کنوانسیون شناخته می‌شوند یا پاسخ مثبتی در مورد “ارزیابی خطرِ پیش از اخراج” از اداره مهاجرت دریافت کرده‌اند.

به‌طور کلی، زمانی را که در خارج از کانادا سپری می‌کنید، جزو الزام حضور فیزیکی شما محسوب نمی‌شود، اما استثناهایی هم وجود دارد. برای مثال، افرادی که اقامت دائم دارند و در ایالات متحده کار می‌کنند، ممکن است بتوانند روزهای سپری‌شده در ایالات متحده را تا زمانی که در کانادا اقامت دارند و حداقل بخشی از روز را به این کشور برمی‌گردند، جزو حضور فیزیکی خود حساب کنند.

در صورت لزوم مالیات خود را ثبت کنید

ممکن است ثبت مالیات در کانادا، برای حداقل سه سال در پنج سالِ پیش از ارائه درخواست برای شهروندی، الزامی باشد. حتی اگر فقط بخشی از یک سال را در کانادا زندگی کرده باشید، ممکن است از شما خواسته شود که اظهارنامه مالیات بر درآمد خود را ارائه دهید، اگر: در آن سال باید مالیات پرداخت می‌کردید،  می‌خواهید درخواستِ بازپرداخت دهید و می‌خواهید سود و پرداخت‌های اعتباری دریافت کنید

در آزمون شهروندی کانادا پذیرفته شوید

متقاضیان ۱۸ تا ۵۴ ساله، باید روزی که درخواست شهروندی کانادا را امضا می‌کنند، در آزمون شهروندی شرکت کنند که در مورد حقوق و مسئولیت‌های شهروندان کانادایی، تاریخ، جغرافیا، اقتصاد، دولت، قوانین و نمادهای کانادا است. این آزمون ۳۰ دقیقه و به زبان انگلیسی یا فرانسوی است و شامل سوالات چند گزینه‌ای و درست یا غلط می‌شود. نمره قبولی، ۱۵ از ۲۰ است.

دانش زبان خود را ثابت کنید

متقاضیان ۱۸ تا ۵۴ ساله همچنین باید ثابت کنند که می‌توانند زبان انگلیسی یا فرانسوی را در سطح خاصی صحبت کرده (Speaking) و متوجه شوند (Listening). برای این کار باید نشان دهید که دانش زبان در سطح CLB 4 یا بالاتر دارید.

اداره مهاجرت کانادا، دانش زبان شما را به روش‌های مختلفی ارزیابی می‌کند، از جمله اینکه دارک زبان که همراه با درخواست خود ارائه می‌کنید و به میزان توانایی شما در برقراری ارتباط با مقامات شهروندی، در طول فرآیند درخواست، دقت می‌کنند.

بیشتر بخوانید: آشنایی با بانک‌های کانادا و نحوه افتتاح حساب

در صورت لزوم یک مقام شهروندی، در جلسه‌ای که به این منظور برگزار می‌شود، دانش زبان شما را ارزیابی می‌کند.

یکی دیگر از روش‌های اثبات دانش زبان، ارائه مدارکی است مبنی بر این که شما در یک دوره آموزشی در دبیرستان یا کالج و یا دانشگاه به زبان انگلیسی یا فرانسوی شرکت کرده‌اید. این دوره آموزشی می‌تواند در خارج از کانادا یا داخل آن بوده باشد. مدرک می‌تواند مدرک تحصیلی شما یا رونوشت آن به زبان انگلیسی یا فرانسوی باشد (اداره مهاجرت ترجمه‌های تائیدشده را می‌پذیرد).

اداره مهاجرت همچنین مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی را می‌پذیرد که، برای مثال، به همراه درخواست اقامت دائم خود به این اداره ارسال کرده‌اید، یا یک دوره آموزش زبان که در کانادا گذرانده‌اید.

همین امروز برای شهروندی کانادا درخواست دهید

دریافت شهروندی کانادا بسیار ارزشمند و پایانی نمادین برای مرحله “تازه‌وارد” در مهاجرت به این کشور است، پس درخواستتان برای اخذ شهروندی در این کشور را همین امروز ارائه دهید.

با داشتن شهروندی کانادا، می‌توانید از مزایای مختلفی برخوردار شد و به کمک‌های خود به اقتصاد و جامعه این کشور ادامه داد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *