حمایت از مسکن ارزان و افزایش مالیات شرکت‌ها در کانادا

رهبران دو حزب لیبرال و نیودموکرات بر سر ائتلاف با محوریت چند موضوع کلیدی مثل حمایت از مسکن کانادایی‌ها و نیز افزایش مالیات شرکت‌ها به توافق رسیدند.

کاناتاویزا | بر اساس این توافق، حزب نیودموکرات متعهد شد از دو اولویت مهم حزب لیبرال یعنی بهبود بازار مسکن و اصلاح نظام مالیاتی شرکت‌های بزرگ حمایت کند و در مقابل، حزب لیبرال هم دو اولویت حزب نیودموکرات برای بیمه دارو و دندانپزشکی را مورد توجه قرار دهد.  جاگمیت سینگ، رهبر حزب نیودموکرات همچنین متعهد شد اعضای این حزب در پارلمان، از دولت لیبرال و تصمیماتش پشتیبانی کنند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مسکن

با این ائتلاف غیررسمی، هر دو حزب، موضوع بازار مسکن و حمایت از عرضه بیشتر خانه، به ویژه به اقشار آسیب‌پذیر را دنبال می‌کنند. یکی از ابزارهای دولت برای این کار احتمالا فشار بیشتر بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات (REIT) خواهد بود.

صندوق سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات در واقع یک شرکت است که با مشارکت تعدادی سهامدار، اقدام به خرید املاک و کسب درآمد از آنها (مثلا از طریق اجاره آنها) می‌کند. در حال حاضر، تعداد زیادی صندوق سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات در کانادا وجود دارد که برخی از آنها در بازار بورس تورنتو نیز به فعالیت مشغولند.

با توجه به سود خوبی که این صندوق‌ها، حتی در شرایط رکورد اقتصادی به دست می‌آورند، به نظر می‌رسد دولت قصد دارد با افزایش مالیات برای آنها، در بخش بیشتری از این سود سهیم شود.

حمایت از حقوق خریداران

اما دو موضوع دیگر نیز در این توافق دیده می‌شود. یک مورد به اصلاح قانون حمایت از حقوق خریداران مسکن ارتباط دارد. دولت ممکن است بازرسی فنی (inspection) پیش از فروش خانه را الزامی کند. همچنین ممکن است مشاوران املاک ملزم شوند کار کردن برای دو طرف معامله (خریدار و فروشنده) را افشا کنند. گفتنی است در حال حاضر، در برخی استان‌ها، یک مشاور املاک نمی‌تواند همزمان برای خریدار و فروشنده یک خانه مشخص به فعالیت بپردازد. البته در برخی استان‌ها مثل کبک، چنین محدودیتی وجود ندارد.

موضوع دیگر، نامشخص بودن رقم پیشنهادی از سوی یک خریدار برای خریداران دیگر است. در برخی کشورهای دنیا مثل نیوزیلند، ارقام پیشنهادی از سوی مشتریان باید به صورت مشخص در یک سامانه در دسترس عموم قرار گیرد. برخی کارشناسان می‌گویند نامشخص بودن رقم پیشنهادی برای خرید در کانادا موجب ارائه پیشنهادهایی کورکورانه می‌شود که همین به افزایش قیمت املاک می‌انجامد. اما برخی دیگر می‌گویند در پیش گرفتن رویکرد شفاف می‌تواند به تشدید اوضاع منجر شود.

افزایش مالیات شرکتی

یکی دیگر از مواردی که در این توافق به آن اشاره شده، افزایش مالیات بر درآمد بانک‌ها و شرکت‌های بیمه با درآمد سالانه بالای یک میلیارد دلار است. این افزایش مالیات از جمله وعده‌های انتخاباتی جاستین ترودو بود که اکنون مورد حمایت حزب نیودموکرات نیز قرار گرفته است.

حمایت از دولت ترودو

جاگمیت سینگ می‌گوید در ازای حمایت از دولت ترودو در پارلمان، حزب لیبرال نیز از دو برنامه ویژه این حزب یعنی پوشش گسترده بیمه دارو و نیز دندانپزشکی حمایت خواهد کرد.

هر دو حزب اعلام کردند به صورت مشترک از برنامه‌های دیگری مثل مهدکودک ارزان برای همه کانادایی‌ها، بهبود مشاغل سازگار با محیزط زیست و نیز ارائه قوانینی برای محدودسازی فعالیت صنایع آسیب‌زننده به محیط زیست حمایت می‌کنند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *