تیم ملی فوتبال ایران با کانادا دیدار می‌کند؟

احتمال دیدار دوستانه تیم‌های ملی فوتبال ایران و کانادا تا پیش از رقابت‌های جام جهانی قطر وجود دارد.

کاناتاویزا | با مشخص شدن رقبای دو تیم ملی فوتبال ایران و کانادا در جام جهانی قطر، مسئولان ورزشی و مربیان فوتبال هر دو کشور به دنبال برگزاری دیدارهای تدارکاتی با تیم‌هایی هستند که آرایش تیمی نزدیکی به رقبایشان داشته باشند؛ موضوعی که احتمال دیدار دوستانه دو تیم فوتبال ایران و کانادا را تقویت کرده است.

همانطور که می دانید پس از پایان مراسم قرعه کشی بیست‌ودومین دوره جهام جهانی قطر تیم ملی فوتبال ایران با تیم‌های انگلیس، آمریکا و برنده پلی‌آف اروپا (بین برنده دیدار اوکراین – اسکاتلند با ولز) در گروه B قرار گرفت.تیم‌ملی فوتبال کانادا هم که بعد از ۳۶ سال به جام‌جهانی فوتبال رسیده در گروه F جام جهانی قرار دارد و باید با تیم‌های ملی فوتبال بلژیک، مراکش و کرواسی رقابت کند.

همین گروه بندی نیز سبب شده تا برخی از کارشناسان فوتبال احتمال دیدار تدارکاتی دو تیم ملی فوتبال ایران و کانادا را زیاد ارزیابی کنند، چرا که آرایش تیمی، تیم ملی فوتبال ایران شباهت زیادی به تیم ملی فوتبال آمریکا داشته و تیم ملی کرواسی نیز بی شباهت به تیم ملی فوتبال ایران نیست.

در این شرایط و  بلافاصله پس از پایان قرعه‌کشی گمانه‌زنی‌ها درخصوص حریفان تدارکاتی مناسب با توجه به سبک بازی حریفان آغاز شد و هرکدام از کارشناسان فوتبال نظرات متفاوتی را در این باره داشتند هر چند همگی روی بازی با تیم‌های بزرگ متفق‌القول هم نظر بودند.

در همین زمینه بیشتر بخوانید: کانادا پس از 36 سال به جام جهانی رفت

 برنامه‌ریزی برای انتخاب گزینه‌های مناسب برای انجام دیدارهای تدارکاتی زمانی امکان‌‎پذیر و موثرتر خواهد بود که با شناخت کامل از شیوه و سبک بازی حریفان در جام جهانی این انتخاب صورت گیرد. با توجه به شباهت بازی تیم‌های اسکاتلند و ولز به انگلیس اگر یکی از این دو تیم راهی جام جهانی شوند و با در نظر گرفتن سبک بازی این سه تیم به یکدیگر به نظر می‌رسد بازی با جمهوری ایرلند، ایرلند شمالی، استرالیا و نیوزلند گزینه‌های مناسبی در این مسیر باشند.

اگر هم اسکاتلند و ولز موفق به کسب مجوز حضور در جام نشوند می‌توان بازی با این دو تیم را برای تمرین رویارویی با انگلیس در دستور کار قرار داد.

برای آماده‌سازی تیم ملی در دیدار برابر آمریکا می‌توان به حریفانی از منطقه کونکاکاف روی آورد. سبک بازی تیم‌های کانادا و مکزیک و حتی کاستاریکا شباهت زیادی به سبک تیم ملی آمریکا دارد و می‌توان روی این گزینه‌ها برای شبیه‌سازی بازی با آمریکا فکر کرد.

اما اگر اوکراین راهی جام جهانی شود با توجه به شباهت سبک بازی این تیم به کشورهای بلوک شرق اروپا تیم‌های این منطقه می‌توانند گزینه‎‌های مناسب و بهتری برای تدارک و آماده‌سازی تیم ملی باشند. کشورهای کرواسی، جمهوری چک، اسلواکی، اسلوونی و حتی روسیه گزینه‌های خوبی برای شبیه‌سازی بازی با اوکراین خواهند بود تا ملی‌پوشان با شناخت بیشتری از سبک بازی حریفان گام در این میدان بزرگ بگذارند.

احتمال دیدار دوستانه تیم های ملی فوتبال ایران و کانادا اما زمانی قوت گرفت که نیک بونتیس،  رییس فدراسیون فوتبال کانادا هم احتمال این دیدار را رد نکرد، او البته  این را هم گفت که تصمیم گیری نهایی در این خصوص برعهده تیم‌های  و کارشناسان فوتبالی این کشور است.

 بونتیس گفته که «تصمیم گیری درباره اینکه چه تیمی را برای بازی های دوستانه انتخاب کنند بر عهده تیم تخصصی ماست که در حال حاضر مشغول تدارکات جام جهانی هستند. ما اکنون شایستگی حضور در صدر جدول و جایگاه اول در رده بندی فیفا را داریم و او اکنون این نسل طلایی از بازیکنان را به جام جهانی ماه نوامبر می برد.«

رییس فدراسیون فوتبال کانادا همچنین درباره وضعیت این تیم گفت: « مطمئنا جان هردمن مربی تیم و همکارانش در مورد اینکه کدام کشور برای آمادگی تیم ما در ماه نوامبر بهتر است، تصمیم گیری خواهند کرد. اگر بخواهم از عملکرد و دستاورد جام هردمن تعریف کنم  باید بگویم چیزی که او موفق به دستیابی به آن شده، برای هیچکس دیگری در تمام جهان امکان پذیر نبود. او تیم ملی زنان و همچنین تیم ملی مردان را به جام جهانی رسانده و تنها کسی است که توانسته چنین چیزی را عملی کند.»

او در‌ پایان گفت: «زمانی که متوجه شدیم جان، نوعی فرهنگ و روحیه خاص را برای تیم بانوان فراهم می‌آورد، دریافتیم که به چنین فرصتی برای همکاری با جان نیاز داریم تا همان روح و فرهنگ را به تیم مردان منتقل کند و خب با گذشت چند سال، او دقیقا همین کار را انجام داد و ما اکنون شایستگی حضور در صدر جدول و جایگاه اول در رده‌بندی فیفا را داریم. او اکنون این نسل طلایی از بازیکنان را به جام جهانی ماه نوامبر می‌برد.»

حالا باید منتظر ماند و دید که آیا نبود روابط دیپلماتیک میان ایران و کانادا و همچنین برخی اختلافات میان سران سیاسی دو کشور در برگزاری این دیدار اثرگذار خواهدبود یا این دو تیم در دیدار دوستانه به مصاف یکدیگر خواهند رفت.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *