برنامه‌های جدید مهاجرتی و اخذ اقامت در استان کبک کانادا برای 3 بخش شغلی

استان کبک در کانادا برنامه‌های جدیدی را برای پذیرش متقاضیان مهاجرت به کانادا در نظر گرفته که بر مسیرهایی برای نیروی کار حوزه های سلامت و درمان، صنایع غذایی و تکنولوژی تمرکز دارد.

کاناتا ویزا | استان کبک در کانادا سه پایلوت مهاجرتی جدید را برای پذیرش متقاضیان مهاجرت به این کشور در نظر گرفته است که بناست در سال‌های 2022 و پس از آن اجرا شود. برنامه‌هایی که مسیری تازه و البته آسان‌تر برای برخی از افراد علاقه‌مند و متقاضی مهاجرت و اخذ اقامت در کشور کانادا است.

وزارت مهاجرت کبک (MIFI) پایلوت هایی را برای متقاضیان خارجی مشغول به کار در سه بخش را راه اندازی کرده که « صنایع غذایی»، «بهداشت و درمان و بهیاران» و « هوش مصنوعی، فناوری اطلاعات و جلوه های بصری » را شامل می‌شود.

این پایلوت‌ها که به نظر می‌رسد دستکم تا پنج سال آینده اجرا شوند، بیشتر در راستای جذب و حفظ مهاجرانی است که با مهارت های خود نیاز بازار کار کبک را برآورده خواهند کرد.

وزارت مهاجرت استان کبک (MIFI ) سالانه از طریق هریک از پایلوت ها، حداکثر 550 گواهی انتخاب کبک (CSQ) را برای متقاضیان اصلی صادر می‌کند. متقاضیان برای انتخاب شدن در این پایلوت ها، باید در بخش های واجد شرایط مشغول به کار باشند.

شرایط کلی مهاجرت به کبک از طریق 3 پایلوت مهاجرتی جدید

شرایط کلی مهاجرت به کانادا از طریق این سه پایلوت مهاجرتی جدید در استان کبک شامل موارد زیر است:

– شما باید ثابت کنید که برای حداقل سه ماه، امکان تامین مالی خود و خانواده تان را دارید.

– شرط سنی این برنامه ها برای متقاضیان، حداقل ۱۸ سال است.

– اکثر این جریان های مهاجرتی به تجربه کار در کبک نیاز دارند. اگر برای یکی از این جریان ها درخواست می‌کنید، باید تجربه کار خود را از مسیرهای قانونی کسب کرده، شغل شما دریافت حقوق را شامل شود و حداقل ۳۰ ساعت در هفته کار کرده باشید.

شرایط اختصاصی مهاجرت به کبک از طریق 3 پایلوت مهاجرتی جدید

در ادامه بعضی شرایط خاص در هریک از برنامه های جدید را معرفی خواهیم کرد که شامل موارد زیر است:

برنامه پایلوت اخذ اقامت برای نیروی کار در بخش صنایع غذایی

این برنامه پایلوت برای نیروی کار خارجی در بخش صنایع غذایی است و برای کمک به بیزنس‌های کبک در نگهداری نیروی کار خارجی خود و همچنین، حفظ شرایط رقابتی خود با دیگر استان های کانادا، طراحی شده است. این پایلوت، از ۲۴ مارس ۲۰۲۱ اجرایی شده است.

برای دریافت CSQ در این برنامه، باید توانایی برقراری ارتباط شفاهی به زبان فرانسه، تجربه کار در کبک در یکی از مشاغل واجد شرایط و اشتغال به کار در این استان در زمان ارسال درخواست را دارا باشید.

بعضی دیگر از شرایط لازم نیز شامل داشتن دیپلم دبیرستان یا دیپلم فنی حرفه ای از یکی از دوره های برگزار شده در کبک، اشتغال به کار تمام وقت برای حداقل ۲۴ ماه در یکی از بخش‌های واجد شرایط در کبک، طی سه سال پیش از تاریخ درخواست، اثبات توانایی برقراری ارتباط شفاهی به زبان فرانسه در سطح ۷، طبق مقیاس سطوح مهارت زبان فرانسه کبک برای مهاجران بزرگسال است.

مشاغل مورد نیاز برای اخذ اقامت در کبک در بخش صنایع غذایی

مشاغل واجد شرایط برای دریافت اقامت در استان کبک کانادا به شرح زیر است:

– قصاب صنعتی، متصدی برش قطعات گوشت، متصدی تهیه فرآورده های گوشت پرندگان و مشاغل مربتط (NOC 9462)

– نیروی کار فرآوری موادغذایی و نوشیدنی (NOC 9617)؛

– نیروی کار فرآوری ماهی و غذاهای دریایی (NOC 9618)؛

– نظافتکار تخصصی (NOC 6732)

– اپراتور ماشین آلات و پروسه های صنعتی در صنایع غذایی و نوشیدنی (NOC 9461)؛

– نیروی کار بخش کشاورزی (NOC 8431) به غیر از عنوان شغلی “Chicken picker”

– نیروی کار مراکز تولید و پرورش ماهی و غذاهای دریایی (NOC 9463)

برنامه پایلوت اخذ اقامت برای نیروی کار  در بخش سلامت و بهیاران

این پایلوت، برای نیروی کار موقت خارجی است که حداقل یک سال، به عنوان بهیار در کبک کار کرده‌اند. در میان شرایط لازم، باید به زبان فرانسه مسلط باشید و در زمان ارسال درخواست، به عنوان بهیار در کبک مشغول به کار باشید.

وزارت مهاجرت کبک MIFI این برنامه را برای بهبود شرایط کمبود نیروی کار در این بخش، که با پاندمی شدیدتر شده است، ارائه کرده و این برنامه، در تاریخ ۳۱ مارس ۲۰۲۱ راه اندازی شده است.

دو جریان در این برنامه، اجرایی خواهند شد: جریان کار و جریان کار-تحصیل

شرایط جریان کار در حوزه سلامت و بهیاران برای اخذ اقامت در کبک

اگر برای جریان کار برنامه پایلوت بهیاران در استان کبک کانادا درخواست می‌کنید، باید شرایط زیر را دارا باشید:

– دارا بودن مدرک مرتبط با شغل خود به عنوان بهیار، که از طریق دوره آموزشی یک ساله و تمام وقت، معادل مدرک فنی حرفه ای کبک، دریافت کرده اید؛

– دارا بودن حداقل ۲۴ ماه تجربه کار به عنوان بهیار، طی سه سال منتهی به تاریخ درخواست و حداقل ۱۲ ماه از این مدت باید در کبک باشد.

– این برنامه، برای افرادی است که طبق طبقه بندی مشاغل کشوری (NOC 3413)، به عنوان کمک پرستار، بهیار یا کمک خدمه بیماران، شاغل باشند.

– اگر در بخش بهداشت و درمان خارج از کبک کار کرده‌اید، شغل شما باید در زمینه مراقبت های شخصی باشد.

شرایط جریان کار- تحصیل در حوزه سلامت و بهیاران برای اخذ اقامت در کبک

اگر برای جریان کار – تحصیل برنامه پایلوت بهیاران در استان کبک کانادا درخواست می‌کنید، باید شرایط و معیارهای زیر را دارا باشید:

– طی دو سال منتهی به تاریخ ارسال درخواست، با مدرک فنی حرفه ای کبک فارغ التحصیل شده و در مشاغل بخش بهیاری کار کرده باشید.

– حداقل ۱۲ ماه تجربه کار به عنوان بهیار در کبک داشته باشید که طی دو سال منتهی به تاریخ ارسال تقاضا و پس از تاریخ اتمام دوره تحصیلی شما باشد.

– به علاوه، باید دوره دستیاری مراقبت خانگی و سازمانی را نیز با موفقیت گذرانده و با مدرک فنی حرفه ای فارغ التحصیل شده باشید.

برنامه پایلوت اخذ اقامت برای جذب نیروی کار در بخش های هوش مصنوعی، فناوری اطلاعات و جلوه های بصری

این برنامه پایلوت، به هدف جذب نیروی کار بسیار متخصص، به منظور راه اندازی شغل خود در کبک، طراحی شده است. این برنامه، حفظ دانشجویان بین المللی پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه‌های کبک در رشته های تخصصی را نیز تسهیل می‌کند. این پایلوت از ۲۲ آوریل ۲۰۲۱ به اجرا در آمده است.

دو جریان در این پایلوت، در نظر گرفته شده شامل «جریان هوش مصنوعی» و «جریان فناوری اطلاعات و جلوه های بصری» است. در هریک از این جریان ها، دو نوع پرونده وجود دارد:

فرانسوی زبانان و فراگیران زبان فرانسه و متقاضیان پرونده های فرانسوی زبانان باید مهارت شفاهی حداقل ۷ در مقیاس سطوح مهارت زبان فرانسه کبک برای مهاجران بزرگسال را داشته باشند. در صورت انتخاب در گروه پرونده های فراگیران زبان فرانسه، به صورت خودکار، در بخش خدمات مهاجران کبک ثبت نام خواهید شد و در یادگیری زبان فرانسه به شما کمک خواهند کرد.

هر سال، وزارت مهاجرت کبک MIFI هدف خود را برای انتخاب 275 فارغ التحصیل و نیروی کار موقت کبک در بخش هوش مصنوعی و 275 نیروی کار خارجی در بخش فناوری اطلاعات و جلوه های بصری، قرار می دهد. این ارقام، خانواده متقاضیان را شامل نمی شود.

شرایط جریان هوش مصنوعی برای جذب نیروی کار در بخش های هوش مصنوعی، فناوری اطلاعات و جلوه های بصری

شما می توانید درخواست خود در جریان هوش مصنوعی را به عنوان نیروی کار خارجی یا فارغ التحصیل کبک، ارسال کنید. به عنوان نیروی کار خارجی، باید مدرکی معادل کارشناسی کبک و یکی از شرایط زیر داشته باشید:

– دو سال تجربه کار تخصصی طی پنج سال منتهی به درخواست مهاجرت

– مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری در ۱۲ ماه منتهی به درخواست مهاجرت.

– به علاوه، به پیشنهاد شغلی تمام وقت یا اشتغال به کار در بخش هوش مصنوعی نیاز دارید.

– اگر علاوه بر پیشنهاد شغلی، از مراکز آموزشی کبک فارغ التحصیل شده اید، باید از دانشگاه برگزار کننده دوره های تخصصی عالی (DESS)، کارشناسی ارشد یا دکتری، طی دو سال منتهی به تقاضای خود مدرک گرفته باشید. فارغ التحصیلان DESS به شش ماه تجربه کار، ظرف 12 ماه پیش از تاریخ درخواست، نیاز دارند.

شرایط جریان فناوری اطلاعات و جلوه های بصری برای جذب نیروی کار در بخش های هوش مصنوعی، فناوری اطلاعات و جلوه های بصری

برای این اخذ اقامت از طریق جریان فناوری اطلاعات و جلوه‌های بصیری در این برنامه پایلوت مهاجرتی به استان کبک باید شرایط زیر را داشته باشید:

– داشتن مدرکی معادل مدرک کالج کبک (آموزش فنی) یا مدرک کارشناسی

– شما باید در کبک مشغول به کار باشید یا پیشنهاد شغلی از این استان داشته باشید و در پنج سال منتهی به ارسال درخواست خود، حداقل ۲۴ ماه در یکی از مشاغل واجد شرایط، به صورت تمام وقت، مشغول به کار باشید.

همچنین برای دارا بودن شرایط لازم، شغل شما باید معادل یکی از مشاغل زیر باشد:

– مشاور و تحلیلگر سیستم های اطلاعاتی (NOC 2171)

– تصویرگر و طراح گرافیک (NOC 5241) ولی تنها به شرط آنکه شغل شما در بخش جلوه های بصری باشد

– مدیر سیستم های اطلاعاتی و رایانه ای (NOC 0213)

– طراح و مهندس نرم افزار (NOC 2173)

– مهندس برق و الکترونیک (NOC 2133)

– تهیه کننده، کارگردان، طراح صحنه و مشاغل مرتبط (NOC 2133)، ولی تنها به شرط آنکه شغل شما در زمینه جلوه های بصری باشد.

– برنامه نویس کامپیوتر و توسعه دهنده رسانه های تعاملی (NOC 2174)

– تکنسین ضبط صدا و تصویر (NOC 5225)، ولی تنها به شرط آنکه شغل شما در زمینه جلوه‌های بصری باشد.

– تکنسین شبکه های کامپیوتری (NOC 2281)

– تکنسین و متخصص فناوری مهندسی برق و الکترونیک (NOC 2241).

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *