برنامه‌ریزی کانادا برای وضعیت اضطراری غذایی در جهان

اوکراین یکی از صادرکنندگان عمده گندم در جهان است  که حمله روسیه به این کشور سبب شده قیمت جهانی گندم افزایشی بی‌سابقه پیدا کند. در همین راستا نیز دولت کانادا خبر داده که برای وضعیت اضطراری غذایی پیش آمده در جهان برنامه‌ریزی می‌کند.

کاناتا ویزا | جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا هشدار داد که حمله روسیه به اوکراین باعث اختلالات عمده در برنامه سازمان ملل شده و به افزایش گرسنگی در سراسر جهان کمک می‌کند. 

وی با بیان اینکه این موارد شامل اختلال در برنامه جهانی غذای سازمان ملل است افزود: تهاجم غیرقانونی روسیه به اوکراین نه فقط در قیمت انرژی برای کانادایی‌ها و اروپا، بلکه سراسر جهان تاثیرات سوئی دارد.

اوکراین یکی از صادرکنندگان عمده گندم در جهان است. و از زمان حمله روسیه، قیمت جهانی گندم به سطحی رسیده است که از سال ۲۰۰۸ تاکنون بی‌سابقه بوده است. ساندرا مک کاردل، دستیار معاون وزیر در امور خارجه کانادا، نیز هفته گذشته به یکی از کمیته‌های مجلس سنا گفت: طیف گسترده‌ای از پیامدهای «حمله روسیه به اوکراین» از جمله کمبود مواد غذایی در کشورهای در حال توسعه که مقادیر زیادی گندم اوکراینی وارد می‌کنند درپی است. او در ۳ مارس به کمیته روابط خارجی سنا گفت: ما قطعاً به موارد احتمالی نگاه می‌کنیم. آژانس‌های سازمان ملل نیز در حال بررسی موارد احتمالی هستند. در بسیاری از کشورها نان غذای اصلی است. و تعداد زیادی از کشورهای آسیایی و خاورمیانه بیشتر گندم مورد نیازشان را از روسیه و اوکراین وارد می‌کنند.

وی گفت که لبنان ۵۰ درصد، لیبی ۴۳ درصد، یمن ۲۲ درصد و بنگلادش ۲۱ درصد گندم خود را از اوکراین وارد می‌کند و فصل کاشت در اوکراین قرار است در یک ماه آینده آغاز شود. برخی به نیروی کار خارجی متکی هستند که در حال فرار هستند یا وارد کشور نمی‌شوند.

تولیدکنندگان گندم کانادایی هشدار دادند که حمله به اوکراین کار را برای کشاورزان اوکراینی به شدت دشوار خواهد کرد. دیو کوئیست، مدیر اجرایی گندم کاران غربی کانادا، گفت که کشاورزان اوکراینی بسیار نگران این هستند که اصلا نتوانند وارد مزرعه شوند. روسیه و اوکراین مجموعا بیش از یک چهارم گندم جهان را تامین می‌کنند و مناقشه این دو در حال حاضر به افزایش قیمت گندم منجر شده است.

معاملات آتی گندم ایالات متحده در هفته گذشته به بالاترین حد خود در ۱۴ سال گذشته رسید و واردکنندگان ناامید از یافتن عرضه برای پر کردن شکاف از اوکراین بودند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *