اعلام سیاست‌های جدید مهاجرتی به کانادا

وزیر مهاجرت کانادا، آخرین تصمیم‌های دولت این کشور در مورد مهاجرت به کانادا و روند پذیرش مهاجران در این کشور را تشریح کرد.

کاناتا ویزا | شان فریزر، وزیر مهاجرت کانادا در یک مصاحبه مطبوعاتی به سوالات مختلفی درباره جدیدترین تغییرات و اخبار مهاجرت به کانادا پاسخ داد.

وی با پرداختن به بسیاری موضوعات مرتبط با چالش های ناشی از همه گیری و راه حل های احتمالی برای آینده از تصمیمش برای حمایت از مسیرهای مهاجرت دانشجویی، دارندگان ویزای موقت کاری، و مهاجرت والدین و پدربزرگ ها و مادربزرگ ها صحبت کرد.

توقف روند انتخاب و پذیرش متقاضیان مهاجرت از طریق تجربه کانادایی (CEC) از ماه سپتامبر سبب شده تا افرادی که در زمان درخواست واجد شرایط محسوب می شدند بدلیل انقضای اعتبار وضعیت موقت، مجبور به ترک شغل یا حتی ترک کانادا شوند. وضعیت متقاضیان مهاجرت از طریق برنامه نیروی متخصص فدرال (FSWP)  که عمدتاً در خارج از کشور و برخی نیز در داخل کشور هستند همچنان بدون تغییر باقی مانده است.

فریزر بدون پرداختن به موضوع تمدید مجوز کار برای این متقاضیان، از تصمیم خود در یافتن راه‌هایی برای اعطای اقامت دائم به دانشجویان بین المللی و دارندگان مجوز موقت کاری خبر داد و گفت که البته هنوز تصمیمی قطعی در این باره اتخاد نشده است.

وی در ادامه توضیح داد که توقف در روند پذیرش FSWP موقتی است و کانادا قصد دارد اجرای این برنامه را از سر بگیرد با این حال، زمان آن هنوز مشخص نیست.

اقامت دائم در کانادا از طریق تحصیل ممکن می‌شود؟

او همچنین گفت که علاقمند به برزسی شیوه های جدیدی است که دانشجویان بین المللی بتوانند از طریق آن، تحصیلات را به عنوان یک سکوی پرش برای اقامت دائم کانادا در نظر بگیرند.

مهاجرت به کانادا با کاناتاویزا

تاخیر در روند سیستم اکسپرس انتری

طبق اطلاعات اخیر مهاجرتی، به نظر می رسد کاندیداهای اکسپرس انتری باید تا ۲۰ ماه یا حتی ۳ سال  برای دریافت نتیجه درخواست خود منتظر بمانند. فریزر در این باره گفت: اینکه تصور کنیم مدت انتظار همه سه ساله خواهد بود ارزیابی منصفانه ای نیست.

طبق اظهارات فریزر دولت به روند انتخاب و پذیرش داوطلبان اکسپرس انتری ویژه برنامه استانی (PNP) ادامه خواهد داد. وی گفت:  ما به دنبال افزایش تازه واردان هستیم چه افرادی که قصد اقامت موقت در این کشور را دارند، چه افرادی که به دنبال اخذ اقامت دائم کانادا هستند.

نیاز کانادا به مهاجران برای جبران کمبود نیروی کار

فریزر با اعلام نیاز بازار کار کشور به دست کم یک میلیون نیروی کار جدید، از روند رسیدگی به شرایط حاکم بر امور مجوزهای کار به‌عنوان یکی از پنج حوزه ای خبر داد که برای بهبود وضعیت آن ۸۵ میلیون دلار اختصاص یافته است. فریزر همچنین پیش ‌بینی کرد که معرفی سیستم کارفرمای معتمد (Trusted Employer Stream) موانع را برای کارفرمایانی که سابقه خوبی در استخدام کارگران خارجی دارند، کاهش دهد.

بیشتر بخوانید: مهاجرت به کانادا بدون پیشنهاد شغلی

برنامه های ویژه برای جبران کمبود کارکنان بخش بهداشت و درمان از میان مهاجران

فریزر با تاکید بر مشکل کمبود نیروی کار به‌ویژه در بخش بهداشت و درمان از تصمیم سازمان مهاجرت برای معرفی برنامه ویژه اعطای مجوز به آن دسته از متقاضیان خارجی با تخصص‌های ذیربط خبر داد.

وی افزو:د کانادا رسیدگی به تقاضای کارکنان خارجی بخش بهداشت و درمان را در اولویت قرار داده است، ابتکاری که در طول همه گیری شروع شد. فریزر همچنین از برنامه های این سازمان برای تسریع روند مهاجرت استانی و تشخیص صلاحیت نیروی کار خارجی سخن گفت.

برنامه مهاجرت والدین، پدربزرگ و مادربزرگ به کانادا (PGP)

فریزر برنامه مهاجرت والدین، پدربزرگ و مادربزرگ (PGP) را یکی از بزرگترین چالش های خود در مقام وزارت مهاجرت خواند. طبق اظهارات وی، هر ساله حدود 200 هزار متقاضی از طریق این سیستم درخواست خود را ارائه می کنند.

روند پذیرش از طریق این سیستم در سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱  بار دیگر در قالب یک سیستم قرعه کشی صورت گرفته است. یکی از انتقادات موجود در خصوص این نوع گزینش، عدم توجه به انتظار طولانی مدت متقاضیانی است که مدتها پیش درخواست خود را ارائه کرده و همچنان در انتظار پاسخ هستند.

با این حال فریزر معتقد است که این نوع سیستم قرعه کشی اگر چه در کلیه موارد مطلوب بنظر نمی رسد ولی باعث ایجاد شرایط یکسان برای همگان می شود.

انتهای پیام

1 دیدگاه در “اعلام سیاست‌های جدید مهاجرتی به کانادا

  1. اشتراک ها: ورود 35 هزار مهاجر به کانادا در ژانویه 2022 – کاناتاویزا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *